Jdi na obsah Jdi na menu
 


Penzion Olmeca - okolí
Okolí nabízí bohaté sportovní i kulturní využití. Nedaleko penziónu se nachází velké množství přírodních i kulturních zajímavostí.
- Rudické propádání Jedovnického potoka
- možnosti koupání v rybníku Olšovec u Jedovnic (asi 2 km)
- cvičné skály asi 1 km od penziónu
- jeskyně Macocha (asi 8 km) a další místa Moravského krasu

Okolní příroda je vhodná pro pěší turistiku i výlety na kolech. V okolí se konají rovněž zajímavé kutlurní a sportovní akce. Mezi ně například patří cyklistický maratón.
Penzión se nachází mezi obcemi Jedovnice a Rudice na místě bývalé Hugovy hutě nedaleko Rudického propadání. V blízkosti penziónu vede naučná stezka k propadání. Povrchový tok Jedovnického potoka se ztrácí v Rudickém propadání, které patří k největším ponorům v České republice. Voda padá přes několik stupňů do hloubky - 86 m. V Hugově dómu se spád toku zmirňuje a voda protéká horizontálními chodbami pod Rudickou plošinou v hloubce asi 200m.Obrazek
ObrazekJedovnický potok se objevuje na povrchu až v Josefovském u jeskyně Býčí skála. Právě z této jeskyně speleopotápěčí v roce 1985 proplavali sifony do koncových partií Rudického propadání, čímž došlo k propojení dvou dosud samostatných jeskyní. Celková délka chodeb se svými 12 km řadí na druhé místo v ČR. Podzemní Jedovnický potok protéká rozlehlými chodbami, velkými dómy s krápníkovou výzdobou a na několika místech se noří pod skalní stěny. V roce 1980 byla objevena 153 m hluboká Rudická propast, která je dnes nejhlubší v ČR.